Jak bezpiecznie kupić działkę budowlaną

jak kupić działkę aby nie mieć problemów z pozwoleniem na budowę

Jak bezpiecznie kupić działkę budowlaną – ZMIANA PRZEPISÓW

Znalazłeś wymarzoną działkę, którą chcesz kupić jak najszybciej, aby wybudować na niej dom. Transakcja przy której błędy i nieprzemyślane decyzje mogą spowodować poważne konsekwencje.

Nie wiesz od czego zacząć procedurę zakupu żeby spokojnie spać po nocach i nie narażać siebie i bliskich na niepotrzebny stres? Pochopna decyzja, bez sprawdzenia stanu prawnego (czyli chociażby statusu hipoteki, służebności lub miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego), albo stanu faktycznego nieruchomości (np. czy jest prawny dojazd do działki). Może spowodować w przyszłości ogromne problemy a nawet może okazać się, że nie będziesz mógł na tej działce nic wybudować – i takie sytuacje miały miejsce! Jak postępować, by nie narazić się na problemy?

Oto kilka kroków, które pozwalają bezpiecznie podejść do transakcji. Pamiętaj, że każda sytuacja jest wyjątkowa i inna! Wiemy, że radość i ekscytacja przy zakupie działki potrafią „namieszać” w głowie, ale warto zachować zimną krew i postępować według procedur.

Co należy sprawdzić aby tego uniknąć?

1. księgę wieczystą

2. wypis z rejestru gruntów

3. mapę ewidencyjną

4. mapę zasadniczą

5.miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

Księga wieczysta (KW) https://przegladarka-ekw.ms.gov.pl/eukw_prz/KsiegiWieczyste/wyszukiwanieKW?komunikaty=true&kontakt=true&okienkoSerwisowe=false

Dział I-O – Oznaczenie nieruchomości

W dziale I powinna być Twoja upatrzona działka, tzn. jej nr i powierzchnia. Jeżeli wpisanych jest więcej nieruchomości, to widoczny będzie łączny obszar wszystkich działek.

Dział I Sp – Spis praw związanych z własnością

Tutaj dowiesz się jakie dodatkowe prawa wiążą się z własnością działki, np. służebność przejazdu i przechodu.

Dział II – Własność

Powie ci, kto jest właścicielem.

Dział III – Prawa, roszczenia i ograniczenia

Z tego działu dowiesz się czy działka nie jest obciążona prawami na rzecz innych osób. Może to być służebność przejazdu i przechodu, droga konieczna, prawo dożywotniego korzystania i inne.

Dział IV – Hipoteka

Tu wpisane są kredyty i inne zadłużenia.

O ten dział ludzie pytają najczęściej 🙂

Wypis z rejestru gruntu

Dokument z którego dowiesz się o powierzchni działki i jej klasie gruntu.

Mapa ewidencyjna

Tu zobaczysz sąsiednie nieruchomości i drogi. Z tego dokumentu dowiesz się ile domów jest wybudowanych w twoim otoczeniu.

Mapa zasadnicza

Pokaże czy działka jest uzbrojona i jakie media są w pobliżu

Plan zagospodarowania

W nim jest szczegółowo opisany rodzaj zabudowy, czy to będzie zabudowa jednorodzinna czy inna. Jak wysoki, szeroki dom możesz wybudować, ile metrów musisz odsunąć się od drogi, jaki ma być dach, ogrodzenie i inne.


A co jak nie ma planu zagospodarowania?

Upewnij się, że działka leży do 50 m od drogi publicznej.

Teraz sprawdź w wypisie z rejestru gruntów jakiej klasy jest ziemia. Ma to duże znaczenie. Jeżeli klasa to IV i niższa a w odległości 80 m stoi chociaż jeden dom, to powinieneś dostać warunki zabudowy.

UWAGA ZMIANA PRZEPISÓW

Jeśli grunty są klasy chronionej (I-III), WTEDY WARUNKI ZABUDOWY BĘDĄ WYDANE JEDYNIE DLA ROLNIKA

O warunki zabudowy może wystąpić każdy, nie trzeba być właścicielem działki. Aby mieć 100% pewność najlepiej jest to zrobić przed zakupem nieruchomości.

W naszym biurze nieruchomości zawsze o nie występujemy. Ludzie kupując działkę czy każdą  inną nieruchomość, są pewni, że wszystko jest w porządku.

GEOPORTAL

Jest wspaniałym, funkcjonalnym narzędziem. Polecam każdemu się z nim zapoznać. Można uzyskać informacje o działce (powierzchnia, klasa gruntu, uzbrojenie terenu. Geoportal powiatu zamojskiego posiada te funkcje), zmierzyć przybliżone wymiary działki, obejrzeć sąsiedztwo na zdjęciach lotniczych.

No i doczekaliśmy się, teraz Zamość też udostępnia dane na geoportalu.

Geoportal cały czas się rozwija. I będzie zawierał coraz więcej informacji.

Pamiętaj, przed kupnem działki, liczą się tylko urzędowe dokumenty.

Barbara Kołodziej